Jak zdezynfekować krzesło biurowe

09-11-2023

Czyszczenie i konserwacja krzeseł i foteli biurowych

Regularne czyszczenie mebli biurowych jest proste, jedyne co może wydawać się trudne to jak zdezynfekować krzesło biurowe.

Jest wiele porad i sposobów na czyste krzesła biurowe. Poniżej podajemy kilka podstawowych porad jak czyścić krzesła biurowe i fotele. W wielu przypadkach regularna dezynfekcja krzesła biurowego jest wymogiem miejsca pracy, należy wtedy postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami. W takich miejscach jak na laboratoria i pracownie mikrobiologiczne warto rozważyć zakup krzesła z tapicerką antybakteryjną.

Niektóre krzesła i fotele biurowe mają metkę tapicerską lub etykietę pod siedziskiem, na której podano kod czyszczenia: W - można używać środków na bazie wody, S - stosować tylko rozpuszczalniki, W/S - można użyć zarówno środka czyszczącego na bazie wody jak i rozpuszczalnika, X - czyszczenie odkurzaczem na sucho.

Czyszczenie krzeseł i foteli wodą z mydłem

Jest wiele sposobów na czyste krzesła biurowe ale jednym ze skutecznych i jednocześnie tanich sposobów jest zwykłe mydło i woda.

Nie bez powodu najbardziej powszechnym sposobem na oczyszczenie rąk jest woda z mydłem. Mydło skutecznie niszczy wirusy na dłoniach, zniszczy je także na krześle biurowym. Zalecamy jednak, zamiast mydła do rąk, używanie szamponów do tapicerki. Użyj czystej ściereczki i niewielkiej ilości wody, zawsze wyciśnij nadmiar wody i postępuj zgodnie z instrukcją użytkowania środka czyszczącego. Można też użyć specjalnego odkurzacza z odpowiednią dyszą do prania tapicerki i dywanów.

Wody z mydłem lub szamponem użyj do czyszczenia i dezynfekcji tkanin i winylu.

Odkażanie tapicerki alkoholem

Środki dezynfekujące na bazie alkoholu są skuteczne przeciwko wirusom, bakteriom i grzybom. Do dezynfekcji krzeseł i foteli należy używać środków zawierających ponad 70% alkoholu, należy też sprawdzić czy alkohol nie zniszczy tapicerki krzesła. Przy dezynfekcji winylu zawsze należy zmyć czystą wodą pozostałość alkoholu z tapicerki.

Środków na bazie alkoholu użyj do dezynfekcji polipropylenu, poliestru, Treviry CS i winylu.

Odkażanie za pomocą wybielaczy

Typowe wybielacze to roztwory podchlorynu sodu, który wykazuje silne właściwości utleniające. To właśnie ta cecha powoduje, że podchloryn sodu niszczy komórki wielu bakterii, wirusy i grzyby. Ze względu na właściwości wybielające należy koniecznie sprawdzić zalecenia na etykiecie tkaniny (jeżeli jest). Wybielaczy nie należy stosować do tkanin naturalnych takich jak wełna czy len.

Środków zawierających wybielacze używaj do dezynfekcji polipropylenu, poliestru, Treviry CS i winylu.

Odkażanie parą

Czyszczenie krzeseł biurowych parą to metoda bez środków chemicznych, jej skuteczność wynika z działania wysokiej temperatury na mikroorganizmy i na wirusy. Typowe urządzenia do czyszczenia parą dają temperaturę do 180 stopni a para wnika w głąb tkaniny.

Urządzeń do czyszczenia parą użyj do wełny, poliestru i Treviry CS.

Odkażanie za pomocą środków antybakteryjnych w rozpylaczu

Na rynku dostępnych jest wiele środków antybakteryjnych. Typowe, handlowe środki antybakteryjne zawierają chlorki benzalkoniowe, które są dość dobrym środkiem odkażającym, jednak są mniej skuteczne od środków zawierających alkohol. Przestrzegaj zaleceń producenta środka odkażającego.

Użyj środków w sprayu do odkażania polipropylenu, poliestru, Treviry CS i winylu.

Warto przeczytać:

Jakie krzesło do pomieszczeń cleanroom?

Jakie krzesło do pomieszczeń cleanroom?

05-05-2020
Nawet w pomieszczeniach o bardzo dużych wymaganiach czystości trzeba używać krzeseł do pracy. Zwykłe krzesło laboratoryjne nie zawsze spełnia szczególne wymagania dlatego Biurobox oferuje Państwu krzesło wyjątkowe - Labsit. Wyjątkową cechą tego krzesła jest minimalna ilość... Więcej
Krzesło pracownicze do częstej dezynfekcji

Krzesło pracownicze do częstej dezynfekcji

27-03-2024
Przychodnie, laboratoria, gabinety zabiegowe - wszędzie tutaj wymagania stawiane meblom są duże. W miejscach, które wymagają częstej dezynfekcji, zwykłe krzesła biurowe z obiciem z tkaniny nie są najlepszym rozwiązaniem. Krzesło biurowe z eko skóry Polecamy krzesło Support SY,... Więcej
Krzesło laboratoryjne z wysokim oparciem

Krzesło laboratoryjne z wysokim oparciem

24-12-2021
W białym krześle laboratoryjnym Basic zastosowano mechanizm CPT, który umożliwia pochylanie oparcia i regulację wysokości oparcia, tak aby uzyskać prawidłowe podparcie kręgosłupa dostosowane do swojego wzrostu. Siedzisko i oparcie są miękko tapicerowane i obite winylem, który ma... Więcej