Jak zablokować krzesło obrotowe?

15-06-2023

Czasami kółka w krześle obrotowym mogą być przeszkodą a nie zaletą. Są sytuacje, w których nie potrzebujemy możliwości ruchu na krześle biurowym czy fotelu obrotowym.

W internecie można znaleźć wiele porad jak zablokować krzesło obrotowe, niestety niektóre z tych porad sprowadzają się do podłożenia pod kółka w krześle złożonych kartek papieru. Zdecydowanie odradzamy podkładanie czegokolwiek pod kółka, nie będzie to skuteczne a może doprowadzić do wypadku.

Blokada ruchu krzesła biurowego

Więc jak zablokować kółka w fotelu? Naprawdę skutecznym i bezpiecznym sposobem na zablokowanie ruchu krzesła czy fotela biurowego jest wymiana kółek na stopki lub kółka hamujące pod obciążeniem. Sama wymiana jest bardzo prosta ponieważ kółka w krzesłach obrotowych są mocowane na wcisk.

Ważne: przed zakupem stopek lub innych kółek sprawdź średnicę i długość trzpienia mocującego kółka w Twoim krześle biurowym.

Stopki w krześle biurowym

Stopki są produkowane w wersji zwykłej i antypoślizgowej, są mocowanie za pomocą identycznego trzpienia jak kółka. Krzesło biurowe na stopkach będzie stabilne ale do zmiany miejsca trzeba będzie je nosić lub przesuwać, może to być niewygodne zwłaszcza w przypadku ciężkiego fotela biurowego. Po wymianie kółek na stopki krzesło będzie nieco niższe, najczęściej różnica mieści się w zakresie regulacji wysokości za pomocą amortyzatora więc nie jest to problem, różnicę odczuje ktoś, kto siedzi na krześle maksymalnie podniesionym.

Kółka samohamowne do krzeseł biurowych

Kółka hamujące pod obciążeniem umożliwiają ruch pustego krzesła, kiedy na nim siedzimy krzesło ma zablokowane kółka i jazda krzesłem jest niemożliwa. W każdym przypadku trzeba wymienić cały komplet kółek fotela obrotowego czy krzesła. To rozwiązanie, zamiast ślizgaczy, polecamy zwłaszcza do foteli biurowych, które są cięższe od krzeseł.

Szczególnie polecamy kółka hamujące do krzeseł wysokich na przykład do krzeseł dyspozytorskich czy wysokich krzeseł laboratoryjnych. Nie powinniśmy jeździć krzesłami wysokimi ponieważ łatwo o wypadek - wystarczy najechać jednym z kółek na drobny przedmiot na podłodze, może to być kabelek, śrubka czy długopis i krzesło może się przewrócić.

Polecane produkty

Krzesło biurowe WELLNESS 300 z podłokietnikami

Krzesło biurowe WELLNESS 300 z podłokietnikami

Krzesło biurowe z mechanizmem synchronicznym
Fotel biurowy SITNESS Director, z mechanizmem synchro

Fotel biurowy SITNESS Director, z mechanizmem synchro

Fotel biurowy ze skóry SITNESS Director

Warto przeczytać:

Wysokie krzesła dla pracowników recepcji

Wysokie krzesła dla pracowników recepcji

14-10-2022
W wielu recepcjach, zwłaszcza w hotelach, wymaga się pracy na stojąco. Praca w recepcji, mimo, że polega na staniu przy ladzie, nie należy do prac wykonywanych w szczególnie uciążliwych warunkach. Jednak zgodnie z przepisami o wykonywaniu pracy wymagającej stale pozycji stojącej,... Więcej
Wygodne krzesło dla lekarza

Wygodne krzesło dla lekarza

09-02-2022
Czy lekarz musi się męczyć na niewygodnym krzesełku? Kilkudziesięciu pacjentów w ciągu dnia - można być zmęczonym, ale można przygotować swoje stanowisko pracy tak aby zmęczenie przynajmniej zredukować. Czy lekarz powinien mieć specjalne krzesło? Skoro specjalistyczne krzesła... Więcej
Hokery robocze Belidor

Hokery robocze Belidor

26-09-2022
BELIDOR to składany hoker do pracy w pozycji stojącej lub do pracy przy wysokim stole albo maszynie. Jest to wygodne podparcie dla wszystkich, którzy muszą pracować na stojąco przez dłuższy czas. Pozwala odciążyć kręgosłup i nogi i redukuje zmęczenie. Hoker BELIDOR z oparciem jest... Więcej