Jak zablokować opadające krzesło biurowe

18-03-2024

Problem opadającego krzesła biurowego jest uciążliwy, wpływa negatywnie na komfort pracy oraz zdrowie użytkownika. W tym artykule dowiesz się czy można zablokować opadające krzesło biurowe oraz jakie kroki podjąć, aby naprawić fotel zwiększając jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. W kolejnych sekcjach opisujemy przyczyny opadania siedziska krzesła, sposoby rozpoznania problemu z siłownikiem oraz doradzamy jak naprawić fotel biurowy. Przedstawimy także informacje na temat dobierania odpowiednich siłowników.

Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika, który pomoże Ci naprawić opadające krzesło biurowe oraz zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie i długą żywotność.

Rozpoznanie problemu: dlaczego fotel biurowy opada?

Warto zwrócić uwagę na objawy, takie jak stopniowe obniżanie siedziska podczas użytkowania czy trudności w regulacji wysokości. Jeśli zauważasz, że fotel biurowy opada podczas użytkowania, warto zrozumieć przyczyny tego zjawiska. Opadający fotel biurowy może być wynikiem zużycia poszczególnych elementów, awarii mechanizmów czy nieprawidłowego montażu. W tej sekcji omówimy typowe przyczyny opadającego fotela biurowego.

Częste przyczyny opadania siedziska krzesła

Podnośnik pneumatyczny jest kluczowym elementem fotela biurowego, podnośnik utrzymuje siedzisko na ustawionej wysokości. Opadanie siedziska krzesła może być spowodowane kilkoma czynnikami:

 • zużycie siłownika gazowego fotela - odpowiedzialnego za regulację wysokości

 • awaria mechanizmu blokującego, który uniemożliwia opadanie siedziska

 • nieprawidłowy montaż krzesła

 • uszkodzenie lub zużycie elementów konstrukcji fotela.

Naprawa opadającego fotela biurowego: zacznij od prostej diagnostyki

Jeżeli siłownik w fotelu nie trzyma, krzesło biurowe czy warsztatowe opada od nowości sprawdź czy zostało prawidłowo zmontowane. W tym celu należy zdjąć siedzisko z siłownika gazowego i sprawdzić czy w otworze na siłownik nie pozostały resztki opakowania lub inne drobne przedmioty. Górny koniec siłownika posiada przycisk, który otwiera zawór wewnątrz siłownika i umożliwia opadanie krzesła. Drobny przedmiot pozostający w siedzisku w gnieździe siłownika może spowodować, że siłownik gazowy jest cały czas wciśnięty i ustawiony na opadanie.

Po zdjęciu siedziska sprawdź także czy przycisk na końcu siłownika po wciśnięciu powraca samoczynnie do góry, jeżeli nie to znaczy, że siłownik jest wadliwy.

Uszkodzony siłownik pneumatyczny należy zawsze wymienić na nowy.

Jeśli Twoje krzesło biurowe opada, upewnij się, że dźwignia regulacji wysokości działa prawidłowo. Jeśli nie, może być konieczna naprawa lub wymiana mechanizmu dźwigni. Często mechanizm jest przymocowany na stałe do siedziska, wówczas najprostszym rozwiązaniem jest wymiana całego siedziska razem z mechanizmem.

Jak naprawić siłownik w fotelu

Nie zalecamy naprawiania siłowników gazowych stosowanych w krzesłach. Są to urządzenia pod ciśnieniem a ich konstrukcja nie przewiduje rozbierania i napraw. Uwaga: ze względu na podwyższone ciśnienie wewnątrz cylindra naprawa siłownika może być niebezpieczna.

Nie zalecamy także aby zablokować krzesło obrotowe ponieważ pozbędziemy się podstawowej funkcjonalności czyli regulacji wysokości w krześle.

Jak wymienić podnośnik pneumatyczny w krześle biurowym?

Wymiana siłownika fotela biurowego jest prosta chociaż wymaga użycia kilku narzędzi. Potrzebne są szczypce nastawne, młotek gumowy i drewniany trzonek.

Jeżeli mechanizm nie jest uszkodzony a krzesło było zmontowane prawidłowo, to żeby powstrzymać krzesło przed opadaniem może być konieczna wymiana podnośnika. Oto jak wymienić siłownik w fotelu lub w krześle warsztatowym:

 1. Zakup nowy podnośnik odpowiedni do Twojego fotela biurowego. Pamiętaj, że podnośniki różnią się między sobą, więc warto sprawdzić specyfikację producenta. Jak dobrać siłownik do fotela? Zmierz dokładnie (suwmiarka!) średnicę siłownika na górze i na dole oraz jego długość po całkowitym wysunięciu oraz po wciśnięciu do końca. Nowy siłownik może różnić się nieznacznie długością ale koniecznie musi mieć takie same średnice na obu końcach.

 2. Zdemontuj siłownik fotela. Jak zdemontować siłownik? W celu demontażu siłownika należy jego górny koniec, pod samym siedziskiem, mocno uchwycić szczypcami do rur (klucz nastawny tak zwana żabka) i jednocześnie obrócić siedzisko w lewo lub w prawo - siłownik powinien wysunąć się z gniazda w siedzisku. Następnie należy wybić dolny koniec siłownika z krzyżaka podstawy, użyj w tym celu gumowego młotka i trzonka.

 3. Nowy siłownik zamontuj zgodnie z instrukcją montażu fotela.

Wymiana podnośnika może przywrócić prawidłowe działanie fotela biurowego i zapewnić komfort użytkowania.

Części fotela biurowego: jak dobrać odpowiedni siłownik?

Wybór odpowiednich części fotela biurowego jest kluczowy dla komfortu pracy i długotrwałego użytkowania fotela.

Podnośniki w krzesłach: jak wybrać nowy podnośnik?

Siłownik do krzeseł jest jednym z najważniejszych elementów fotela biurowego, odpowiadającym za regulację wysokości siedziska. Aby dobrać odpowiedni siłownik, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

 1. typ fotela biurowego: różne modele foteli wymagają różnych siłowników, dlatego warto sprawdzić specyfikację producenta

 2. waga użytkownika: siłowniki mają określony zakres obciążenia, który musi być dopasowany do wagi osoby korzystającej z fotela

 3. wysokość regulacji: upewnij się, że siłownik pozwala na regulację wysokości siedziska zgodnie z potrzebami użytkownika

 4. średnica górnego i dolnego końca siłownika, która musi być dokładnie taka sama jak w starym siłowniku.

Czy warto naprawić fotel biurowy?

W artykule omówiliśmy, jak rozpoznać problem opadającego fotela biurowego oraz jak naprawić opadające krzesło biurowe. Przedstawiliśmy również informacje na temat doboru odpowiednich siłowników do fotela biurowego.

Naprawa krzesła biurowego nie jest trudna i może być opłacalna. W przypadku wystąpienia problemów z krzesłem czy fotelem można samodzielnie naprawić krzesło biurowe, jednak w przypadku poważniejszych uszkodzeń lub braku narzędzi zalecamy skonsultowanie się z profesjonalistą lub wymianę krzesła na nowe.

Dbając o swój fotel biurowy można znacznie przedłużyć jego żywotność oraz zapewnić sobie komfort pracy na długie lata.

Warto przeczytać:

Krzesło biurowe zgodne z BHP

Krzesło biurowe zgodne z BHP

22-03-2024
Wymagania BHP dla krzesła biurowego: Czy wymagania BHP dla krzesła biurowego są obowiązkowe? Organizacja stanowiska pracy obejmuje także jego wyposażenie. Krzesła biurowe to oczywiście ważna część wyposażenia stanowisk pracy w biurze. To głównie od krzesła zależy czy pracownik... Więcej
Stół i krzesła do pomieszczenia socjalnego

Stół i krzesła do pomieszczenia socjalnego

07-07-2022
Stołówki zakładowe, jadalnie i inne pomieszczenia socjalne to miejsca o dużym natężeniu ruchu. Stoły i krzesła są intensywnie użytkowane więc muszą być mocne i trwałe - takie właśnie są zestawy do stołówek i jadalni z oferty Biurobox. Stoły do pomieszczeń pracowniczych i... Więcej
Jak zdezynfekować krzesło biurowe

Jak zdezynfekować krzesło biurowe

09-11-2023
Czyszczenie i konserwacja krzeseł i foteli biurowych Regularne czyszczenie mebli biurowych jest proste, jedyne co może wydawać się trudne to jak zdezynfekować krzesło biurowe. Jest wiele porad i sposobów na czyste krzesła biurowe. Poniżej podajemy kilka podstawowych porad jak czyścić... Więcej