Regał jako ścianka działowa

18-11-2023

W biurach często zachodzi potrzeba podzielenia większych pomieszczeń na kilka stref. Strefy funkcjonalne w biurach zmieniają się i trzeba dostosowywać biuro do zmieniających się funkcji, może też być potrzebne okresowe wydzielenie przestrzeni.

Można postawić ściankę działową z różnych materiałów, klasyczne ścianki mają wiele zalet ale jednak czasami ich zalety nie są wystarczającym argumentem za budowaniem stałych przegród w przestrzeni biurowej. Zwykła ścianka sprawdzi się w wielu przypadkach jednak czasami warto rozważyć użycie regału biurowego do podziału przestrzeni. Za pomocą regałów można skutecznie podzielić pomieszczenie i jednocześnie uzyskać dużo półek na dokumenty lub do przechowywania różnych przedmiotów. W ściance działowej stworzonej z regałów można przechowywać bieżące dokumenty, do których potrzebujemy częstego dostępu. Ważną zaletą jest elastyczność i możliwość zmiennego zagospodarowania przestrzeni biurowej. Regał będący jednocześnie ścianką działową można łatwo przestawić i zmienić konfigurację biura bez prac remontowych, oczywiście nie jest to ścianka działowa przesuwna ale jednak przestawianie regałów jest dość łatwe.

W wielu przypadkach regał jako ścianka działowa sprawdzi się doskonale jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych zalet i ograniczeń takiego rozwiązania.

Regał biurowy jako ścianka działowa

Duże przestrzenie biurowe można podzielić regałami biurowymi jednak nie każdy regał nadaje się do tego aby podzielić otwartą przestrzeń, poniżej podajemy podstawowe cechy, które umożliwiają optymalne wykorzystanie regału biurowego do podziału pomieszczeń. Wykonując ścianki działowe z regałów należy zwrócić uwagę na następujące cechy regału:

  • zamknięta konstrukcja (regał pełny)

  • mała głębokość regału

  • duży wybór różnych szerokości, gwarantujący możliwość dopasowania do wymiarów pomieszczenia

  • plecy regału wykonane z solidnej płyty

  • plecy w kolorze mebli biurowych

Regały biurowe o zamkniętej konstrukcji

Otwarty regał działowy tak naprawdę nic nie dzieli, oczywiście może być pomysłowo wykorzystany w przestrzeni biurowej, w końcu zaletą otwartych regałów jest dostęp z obu stron, jednak regał obustronnie otwarty nie spełni funkcji podziału pomieszczenia dlatego proponujemy wykorzystanie pełnych regałów. Regały zamknięte lub pełne to po prostu, te które mają plecy, przy czym nie każdy regał biurowy ma plecy sprawiające, że może funkcjonować jako nowoczesna ścianka działowa. Ten element regału działowego powinien być wykonany z płyty wiórowej o grubości co najmniej 6 mm a najlepiej 12 mm - taki regał gwarantuje odpowiednią stabilność. Często w przypadku regałów biurowych plecy są wykonane z dwóch lub nawet trzech pasów twardej płyty pilśniowej o grubości 3 mm, jest to materiał spełniający funkcję wyłącznie dekoracyjną, cienka płyta jest wiotka więc taki regał może stać tylko przy ścianie i nie nadaje się do podziału pomieszczeń.

Regały działowe o małej głębokości

Regał dzielący przestrzeń ma oczywiście dwie funkcje, drugą jest przechowywanie dokumentów. Ale tu należy zwrócić uwagę na głębokość regału, im większa tym więcej miejsca stracimy w biurze na ustawienie regałowych ścianek działowych. Regał działowy powinien mieć taką głębokość aby pomieścić segregator na dokumenty ale nie więcej.

Jak wybrać regał działowy

Jak widać zastosowanie regałów jako ścianek działowych ma zalety ale też ograniczenia. Regał działowy pozwala na przechowywanie dużej ilości segregatorów ale jednocześnie zajmuje sporo miejsca dlatego jego wymiary są bardzo istotnym parametrem. Wybierając regał na dokumenty, który będzie ustawiony w charakterze ścianki działowej należy zwrócić uwagę na konstrukcję regału, rodzaj płyty z jakiej zrobione są plecy, wymiary regału. Regały dzielące przestrzeń są najbardziej widocznym elementem aranżacji więc oczywiście należy zwrócić uwagę na jakość płyty meblowej, wzór, fakturę powierzchni i kolor.

Regały biurowe Tetris mają szerokości od 800 mm do 1200 mm więc łatwo dopasować zestaw regałów do wymiarów pomieszczenia. Głębokość regałów jest niewielka, tyle ile potrzeba na zwykły segregator A4 więc takie regały jako ścianki działowe nie zajmą zbyt dużo miejsca. Regały Tetris mają plecy wykonane z solidnej płyty i są eleganckim dopełnieniem przestrzeni biurowej, taki regał sprawdzi się się także do podziału pomieszczeń.

Warto przeczytać:

Regały biurowe TETRIS

Regały biurowe TETRIS

09-02-2022
Solidne regały biurowe Regały biurowe z serii TETRIS są wykonane z trwałej płyty wiórowej, półki regałów mają grubość 25 mm, są więc dostosowane do typowych obciążeń segregatorami biurowymi. Powierzchnia półek jest laminowana i jest bardzo odporna na ścieranie. Ważną... Więcej
Wysokie krzesła dla pracowników recepcji

Wysokie krzesła dla pracowników recepcji

14-10-2022
W wielu recepcjach, zwłaszcza w hotelach, wymaga się pracy na stojąco. Praca w recepcji, mimo, że polega na staniu przy ladzie, nie należy do prac wykonywanych w szczególnie uciążliwych warunkach. Jednak zgodnie z przepisami o wykonywaniu pracy wymagającej stale pozycji stojącej,... Więcej
Przezroczyste ścianki działowe skutecznie podzielą przestrzeń w biurze

Przezroczyste ścianki działowe skutecznie podzielą przestrzeń w biurze

08-03-2023
Wysokie ścianki działowe ze szkła są doskonałym sposobem na oddzielenie stanowisk pracy, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości zachowania zalecanego odstępu 1,5 m. Szklane ścianki działowe nie wywołują wrażenia ciasnoty a jednocześnie są skuteczną przegrodą. Ścianki biurowe ze... Więcej