Regał jako ścianka działowa

22-05-2023

W biurach często zachodzi potrzeba podzielenia większych pomieszczeń za pomocą ścianek działowych. Można postawić ściankę działową z różnych materiałów, klasyczne ścianki działowe mają wiele zalet ale jednak czasami ich zalety nie są wystarczającym argumentem za budowaniem stałych przegród przestrzeni biurowej. Ścianka działowa sprawdzi się w wielu biurach ale czasami warto rozważyć zastąpienie ścianki działowej regałem. Za pomocą regałów można skutecznie podzielić pomieszczenie i jednocześnie uzyskać dużo półek na dokumenty. W ściance działowej stworzonej z regałów można przechowywać bieżące dokumenty, do których potrzebujemy częstego dostępu. Regał będący jednocześnie ścianką działową można łatwo przestawić i zmienić konfigurację biura bez prac remontowych.

W wielu przypadkach regał sprawdzi się doskonale jako ścianka działowa jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych zalet i ograniczeń takiego rozwiązania.

Regał biurowy jako ścianka działowa

Jako ścianki działowe można wykorzystać także regały biurowe. Nie każdy regał dobrze spełni funkcję ścianki, poniżej podajemy podstawowe cechy, które umożliwiają optymalne wykorzystanie regału do podziału pomieszczeń biurowych. Wykonując ścianki działowe z regałów należy zwrócić uwagę na następujące cechy regału:

  • zamknięta konstrukcja

  • mała głębokość regału

  • plecy w kolorze mebli biurowych

Regały biurowe o zamkniętej konstrukcji

Otwarty regał działowy tak naprawdę nic nie dzieli, oczywiście może być pomysłowo wykorzystany w przestrzeni biurowej, w końcu zaletą otwartych regałów jest dostęp z obu stron, jednak taki regał nie spełni funkcji podziału pomieszczenia dlatego proponujemy wykorzystanie zamkniętych regałów. Regały zamknięte to po prostu, te które mają plecy, przy czym nie każdy regał ma plecy sprawiające, że może funkcjonować jako nowoczesna ścianka działowa. Ten element regału działowego powinien być wykonany z płyty wiórowej o grubości co najmniej 6 mm a najlepiej 12 mm. Często w przypadku regałów biurowych plecy są wykonane z dwóch lub nawet trzech pasów twardej płyty pilśniowej o grubości 3 mm, jest to materiał spełniający funkcję wyłącznie dekoracyjną, cienka płyta jest wiotka więc taki regał może stać tylko przy ścianie.

Regały działowe o małej głębokości

Regał dzielący przestrzeń ma oczywiście dwie funkcje, drugą jest przechowywanie dokumentów. Ale tu należy zwrócić uwagę na głębokość regału, im większa tym więcej miejsca stracimy w biurze na ustawienie regałowych ścianek działowych. Regał działowy powinien mieć taką głębokość aby pomieścić segregator na dokumenty ale nie więcej.

Jak wybrać regał działowy

Jak widać zastosowanie regałów w charakterze ścianek działowych ma zalety ale też ograniczenia. Regał działowy pozwala na przechowywanie dużej ilości segregatorów ale jednocześnie zajmuje sporo miejsca dlatego jego wymiary są bardzo istotnym parametrem. Wybierając regał, który będzie ustawiony w charakterze ścianki działowej należy zwrócić uwagę na konstrukcję regału, rodzaj płyty z jakiej zrobione są plecy, wymiary regału. Regały dzielące przestrzeń są najbardziej widocznym elementem aranżacji więc oczywiście należy zwrócić uwagę na jakość płyty meblowej, wzór, fakturę powierzchni i kolor.

Regały biurowe Tetris mają szerokości od 800 mm do 1200 mm więc łatwo dopasować zestaw regałów do wymiarów pomieszczenia.

Polecane produkty

Warto przeczytać:

Regały biurowe TETRIS

Regały biurowe TETRIS

02-09-2020
Solidne regały biurowe Regały biurowe z serii TETRIS są wykonane z trwałej płyty wiórowej, półki regałów mają grubość 25 mm, są więc dostosowane do typowych obciążeń segregatorami biurowymi. Powierzchnia półek jest laminowana i jest bardzo odporna na ścieranie. Ważną... Więcej
Wysokie krzesła dla pracowników recepcji

Wysokie krzesła dla pracowników recepcji

26-06-2019
W wielu recepcjach, zwłaszcza w hotelach, wymaga się pracy na stojąco. Praca w recepcji, mimo, że polega na staniu przy ladzie, nie należy do prac wykonywanych w szczególnie uciążliwych warunkach. Jednak zgodnie z przepisami o wykonywaniu pracy wymagającej stale pozycji stojącej,... Więcej
Przezroczyste ścianki działowe skutecznie podzielą przestrzeń w biurze

Przezroczyste ścianki działowe skutecznie podzielą przestrzeń w biurze

04-06-2020
Wysokie ścianki działowe ze szkła są doskonałym sposobem na oddzielenie stanowisk pracy, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości zachowania zalecanego odstępu 1,5 m. Szklane ścianki działowe nie wywołują wrażenia ciasnoty a jednocześnie są skuteczną przegrodą. Ścianki biurowe ze... Więcej